Results

Poultry 2022

Poultry Classes Kindly Sponsored by Connolly’s Red Mills

Hard Feather Section
CLASS

Class 1 – Hard Feather Bantam Male / female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Freddie O’ Brein

2nd: Freddie O’ Brein

3rd: Freddie O’ Brein

4th:

CLASS

Class 2 – Hard Feather Large Fowl Male / Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st:

2nd:

3rd:

4th:

     
 
Heavy Soft Feather
CLASS

Class 3 – Heavy soft feather Bantam Male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Brian Power

3rd: Catherine O’Keefe

4th:

CLASS

Class 4 – Heavy soft feather Bantam Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Brian Power

3rd: Brian Power

4th:

CLASS

Class 5 – Heavy soft feather Large Fowl female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Claire Howard

2nd:

3rd: Brian Power

4th:

CLASS

Class 6 – Heavy soft feather Large Fowl male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Freddie O’Brien

2nd: William McGrath

3rd: Cian Hickey

4th:

CLASS

Class 7 – Heavy soft feather Wyandotte Male/female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Dale O’Connor

3rd: Dale O’Connor

4th:

CLASS

Class 8 – Heavy soft feather Rhode Island Red Male/female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd:

3rd:

4th:

CLASS

Class 9 – Heavy soft feather Orpington Male/female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Dale O’Connor

3rd: Alana Flynn

4th: Alana Flynn

CLASS

Class 10 – Heavy soft feather Cochin Male/female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Alana Flynn

2nd: Alana Flynn

3rd:

4th:

     
 
Light Soft Feather Section
CLASS

Class 11 – Light Soft Feather Bantam Male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: William McGrath

2nd:

3rd:

4th: Thomas Ryan

CLASS

Class 12 – Light Soft Feather Bantam female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Rosie Dowling

2nd: Rosie Dowling

3rd: Rosie Dowling

4th: Rosie Dowling

CLASS

Class 13 – Light Soft Feather Silkie bantam Male or Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: William Mcgrath

3rd: William Mcgrath

CLASS

Class 14 – Light Soft Silkie Large Fowl male / female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Dolore Doyle

3rd:

4th:

CLASS

Class 15 – Light soft feather Large Fowl male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Emma Lyster

2nd:

3rd:

CLASS

Class 16 – Light soft feather Large Fowl female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dolores Doyle

2nd: Emma Lyster

3rd:

     
 
True Bantam Section
CLASS

Class 17 – True Bantam female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Brian Power

2nd: Brian Power

3rd:

4th:

CLASS

Class 18 – True Bantam male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dolores Doyle

2nd: Simon Power

3rd:

4th:

CLASS

Class 19 – Barbu Danvers Male/Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Dale O’Connor

3rd: Dale O’Connor

CLASS

Class 20 – Pekin Male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: William McGrath

3rd: Kathleen Shanahan

4th: Rosie Dowling

CLASS

Class 21 – Pekin Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: William McGrath

2nd: Rosie Dowling

3rd: Kathleen Shanahan

4th: Rosie Dowling

     
 
Waterfowl Section
CLASS

Class 22- Waterfowl Bantam, Male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Thomas Ryan

2nd: Thomas Ryan

3rd:

4th:

CLASS

Class 23 – Waterfowl Bantam, Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Claire Howard

2nd: Thomas Ryan

3rd: Claire Howard

4th:

CLASS

Class 24 A – Waterfowl Bantam, Call – Male / Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Thomas Ryan

2nd: Thomas Ryan

3rd: Thomas Ryan

4th: Dolores Butler

CLASS

Class 24 B – Waterfowl Bantam, Call – Male / Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

 

1st: Thomas Ryan

2nd: Claire Howard

3rd: Jason Kennedy

4th:

CLASS

Class 25 – Waterfowl Large Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Thomas Ryan

2nd: Jason Kennedy

3rd: Jason Kennedy

4th:

CLASS

Class 26 – Waterfowl Large Male

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dolores Doyle

2nd: Claire Howard

3rd: Thomas Ryan

4th: Thomas Ryan

CLASS

Class 27 – Waterfowl Rouen – Male / Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st:

2nd:

3rd:

4th:

     
 
Junior & Intermediate Section
CLASS

Class 28 – Intermediate (Owners 15-18 years) – Large Fowl

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Meabh Mahoney

2nd: Brian Mahoney

3rd: Aoife Mahoney

4th:

 

Class 29 – Intermediate (Owners 15-18 years) – Bantam

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Claire Howard

2nd: Denis Phelan

3rd: Tom Behan

4th:

CLASS

Class 30 – Intermediate (Owners 15-18 years) Waterfowl

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st:

2nd:

3rd:

CLASS

Class 31 – Junior (Owners 14 years or under) – Bantam

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Mazie McGrath

2nd: Grace Fitzpatrick

3rd: Conor Power

4th: Denis Phelan

CLASS

Class 32 – Junior (Owners 14 years or under) – Waterfowl

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Conor Power

2nd:

3rd:

CLASS

Class 33 – Junior (Owners 14 years or under) – Large Fowl

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Ciarian Hickey

2nd: Conor Power

3rd: Conor Power

     
 
 
CLASS

Class 34 – Best Laying Hen

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Pat Keogh

2nd: Pat Keogh

3rd: Pat Keogh

4th: Mossie Murphy

CLASS

Class 35 – Best Farmyard Rooster

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Pat Keogh

2nd:

3rd:

CLASS

Class 36 – Best Farmyard Duck / Drake

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Pat Keogh

3rd: Pat Keogh

4th: Freddie O’Brien

CLASS

Class 37 – Most Unusual Pet

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Emma Lyster

2nd:

3rd:

4th:

CLASS

Class 38 – Best Furry Pet

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Denis Phelan

Joint 2nd: Ciarian Hickey & Mazie McGrath

3rd: Hanna McGrath

CLASS

Class 39 – Most Unusual Bird – Male / Female

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Alana Flynn

2nd: Alana Flynn

3rd: Ciaran Hickey

4th: Alexander O’Keeffe

CLASS

Class 40 – Best Pair of Birds

Prizes: 1st – €15 & Rosette; 2nd – €10 & Rosette; 3rd – €8 & Rosette; 4th – Small Bag of Feed & Rosette

1st: Dale O’Connor

2nd: Dolores Gill

3rd: M.P.O’Hagan

     
     
 
Overall Show Champion – Dale O’Connor

Reserve Champion – Thomas Ryan