Results

Fruit and Vegetables 2022

Vegetables
CLASS

Class 1 – Two Swede Turnips

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Becky O’Reilly

2nd: Becky O’Reilly

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 2 – Two Cabbages

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Jessica Gaynor

2nd: Jessica Gaynor

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 3 – Onions, large dish of five

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Kieran O’Keefe

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 4 – Onions, medium dish of five

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Kieran O’Keefe

2nd: Kieran O’Keefe

3rd: Eamonn O’Neill

CLASS

Class 5 – Shallots, dish of five

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Becky O’Reilly

3rd: Eddie O’Sullivan

CLASS

Class 6 – Onion sets

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Kieran O’Keefe

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 7 – Runner Beans, six pods

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Becky O’Reilly

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 8 – Dwarf French Beans

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Eddie O’Sullivan

3rd: Eamonn O’Neill

CLASS

Class 9 – Peas, 12 pods

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Deirdre Cusack

2nd: Raymond Higgins

3rd: Eddie O’Sullivan

CLASS

Class 10 – Parsnips, three

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Morgan Conroy

2nd: Gerry Cuddihy

3rd:

CLASS

Class 11 – Carrots, three (long)

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Gerry Cuddihy

2nd: Kieran O’Keffe

3rd:

CLASS

Class 12 – Carrots, three stumped (rooted)

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Kieran O’Keffe

2nd: Kieran O’Keffe

3rd: Kieran O’Keffe

CLASS

Class 13 – Lettuce, two heads (loose)

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Jessica Gaynor

2nd: Becky O’Reilly

3rd: Raymond Higgins

CLASS

Class 14 – Lettuce, two heads (Iceberg)

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Jessica Gaynor

2nd: Becky O’Reilly

3rd: Morgan Conroy

CLASS

Class 15 – Table Beet, two

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Gerry Cuddihy

2nd: Sean Kerin

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 16 – Cauliflower, two

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Becky O’Reilly

2nd: Jessica Gaynor

3rd: Jessica Gaynor

CLASS

Class 17 – Potatoes, round, dish of five

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Susan English

3rd: Samuel Power

CLASS

Class 18 – Potatoes, kidney, dish of five

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Kieran O’Keffe

2nd: Kieran O’Keffe

3rd: Kieran O’Keffe

CLASS

Class 19 – Vegetable Marrow, best table quality

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Raymond Higgins

3rd: Gerry Cuddihy

CLASS

Class 20 – Collection, six distinct kinds

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Kieran O’Keffe

2nd: Raymond Hiiggins

3rd: Eddie O’Sullivan

CLASS

Class 21 – Collection of home grown vegetables

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

1st: Raymond Higgins

2nd: Kieran O’Keffe

3rd: Janice Weaver

 
Veg Novelty Section
CLASS

Class 22 – Biggest Vegetable Marrow

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

1st: Norman Storey

2nd: Mary Commins 

3rd: Norman Storey

CLASS

Class 23 – Largest Pumpkin

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

1st: Conor Barden

2nd: Walter Harvey

3rd: Raymond Higgins

CLASS

Class 24 – Giant Potato

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

1st: Raymond Higgins

2nd: Matty Talbot

3rd: Susan English

CLASS

Class 25 – Giant Onion

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

1st: Kieran O’Keefe

2nd: Kieran O’Keefe

3rd: Kieran O’Keefe

CLASS

Class 26 – Largest Sunflower Head or Seed Head

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

1st: Norman Storey

2nd: Tom Kieran

3rd: Becky O’Reilly

CLASS

Class 27 – Most Uncommon Fruit, Flower or Vegetable

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

1st: Robert Cooney

2nd: Raymond Higgins

3rd: Robert Cooney

 
Fruit – Cooking Apples
CLASS

Class 28 – Bramley

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Becky O’Reilly

2nd: Eamonn O’Neill

3rd: Hugh Daniels

CLASS

Class 29 – Any other named variety of cooking apple

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Erin Nolan

2nd: Geraldine Comerford

3rd:

 
Fruit – Dessert Apples
CLASS

Class 30 – Early variety

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Eamonn O’Neill

2nd: Eamonn O’Neill

3rd:

CLASS

Class 31 – Any other named variety of dessert apple

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Richard McHugh

2nd: Teresa Guiry

3rd: Eamonn O’Neill

CLASS

Class 32 – Collection of apples, three dishes of distinct variety

The Duggan Cup

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Eamonn O’Neill

2nd:

3rd:

CLASS

Class 33 – Pears

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Eamonn O’Neill

2nd: Hugh Daniels

3rd: Gerry Cuddihy

CLASS

Class 34 – Tomatoes 

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Raymond Higgins

2nd: Robert Cooney

3rd: Raymond Higgins

CLASS

Class 35 – Cherry tomatoes

Prizes: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Norman Storey

2nd: Declan Flanagan

3rd: Raymond Higgins

CLASS

Class 36 – Vine tomatoes

Prizes: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Gerry Cuddihy

2nd: Sean Kieran

3rd: Robert Cooney

CLASS

Class 37 – Beef tomatoes

Prizes: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10

Sponsored by: Topline Cleary’s, Carrick-on-Suir

1st: Raymond Higgins

2nd: Janice Weaver

3rd: Quintin Weaver