Results

Dog Show 2017

Sponsored by: Michael A. O’Brien & Co. Solicitors, Carrick-on-Suir & Mackle Pet Foods

Ring 1 Pedigree
CLASS Class 1 – Any variety Puppy from 6 to 12 months

1st: Margaret Carr

2nd: Hugh Whelan

3rd: Joe Jopek

Class 2 – toy or miniature dogs any breed to be handled by a child under 15 years

1st: Rachel Logue

2nd:

3rd:

CLASS Class 3 – Large dog, any breed, to be handled by teenager or adult

1st: Alan Sawyer

2nd:

3rd: John Cullen

CLASS Class 4 – golden oldie over 7 years

1st: Sharon Dunne

2nd: Mark Kells

3rd: John Lydis

CLASS Class 5 – Any variety toy

1st: Alan Gallagher

2nd: Ava Carr

3rd: Margaret Carr

CLASS Class 6 – Any variety terrier

1st: Mark Kells

2nd: Sharon Dunne

3rd: Sharon Dunne

CLASS Class 7 – Any variety gun dog

1st: Tommy Butler

2nd: Grace McGuire

3rd: Sophie Niland

CLASS Class 8 – Any variety hound dog

1st: Cat Sherry

2nd: Maria Alyward

3rd: –

CLASS Class 9 – Any variety working dog

1st: Alan Sawyer

2nd: John Cullen

3rd: –

CLASS Class 10 –  Any variety giant dog

1st: Joe Azamad

2nd: Alan Sawyer

3rd: – John Cullen

 Class 11 –  Any variety rescue dog

 1st: Erin Power2nd: Sharon Dunne

3rd: – Yvonne Cadden

 Class 12 –  Fancy Dress

 1st: Gerry Tobin2nd: Lucy Power

3rd: – Sophie Niland

 Class 13 –  Best in Show Tommy Butler

 

Ring 2 Non Pedigree
CLASS Class 1 – Any variety Puppy from 6 to 12 months

1st: Phil Waters

2nd: Jack Walsh

3rd: Caoimhe Treacy

Class 2 – Golden Oldie over 7 years

1st: Martina O’Meara

2nd: Sue Walker

3rd: Evan Matthews

CLASS Class 3 – Junior Handler 

1st: Aoibheann Garvey

2nd: Ella Connolly

3rd: Katie O’Brien

CLASS Class 4 – Any variety small

1st: Molly Kenny

2nd: Rebecca Butler

3rd: Noreen Tobin

CLASS Class 5 – Any variety medium

1st: Chris O’Hanlon

2nd: K Gleeson

3rd: Mary O’Neill

CLASS Class 6 – Any variety large

1st: Michelle Drohan

2nd: Méabh O’Connor

3rd: Jade Power

CLASS Class 7 – Any variety giant

1st: –

2nd: –

3rd: –

CLASS Class 8 – Any variety rescue dog

1st: Declan Connolly

2nd: Phil Waters

3rd: Beatriz Gonzalez

CLASS Class 9 – Fancy dress

1st: Aisling Prendercast

2nd: Noreen Tobin

3rd: Martina O’Meara

CLASS Class 10 – Best in Show Michelle Drohan – “Rex”