Results

Baking Section 2016

Adult’s Baking Section
CLASS

Class 73 – One Pot of Raspberry Jam

Sponsored by: Fruitfield Jams & Marmalades

The Blackmore Cup for overall winner in the Jams Section.

1st: Carrol Wilkins

2nd: Yvonne Lyons

3rd: Cors Long

CLASS

Class 74 – One Pot of Blackcurrant Jam

Sponsored by: Fruitfield Jams & Marmalades

The Blackmore Cup for overall winner in the Jams Section.

1st: Mired Hickey

2nd: Slalia Byrne

3rd: Eamonn McCormack

CLASS

Class 75 – One Pot of Gooseberry Jam

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

The Blackmore Cup for overall winner in the Jams Section.

1st: Eamonn McCormack

2nd: Margaret McCormack

3rd: Carrol Wilkins

CLASS

Class 76 – One Pot of any other variety Jam

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

The Blackmore Cup for overall winner in the Jams Section.

.

1st: Susie Moore

2nd: Eamonn McCormack

3rd: Margaret McCormack

CLASS

Class 77 – Best Pot of Marmalade

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

The Blackmore Cup for overall winner in the Jams Section.

1st: Marie Kinsella

2nd: Lyla Colfer

3rd: Ann Phelan

CLASS

Class 78 – Pot of Home-Made Jelly

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Lyla Colfer

2nd: Peppy Neville

3rd: Carmel Walsh

CLASS

Class 79 – Best Plate of Odlums Fruit Scones

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Teresa Blanchfield

2nd: Heather Bailey

3rd: Peggy O’Brien

CLASS

Class 80 – Best Pastry Tart (Short crust)

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Cora Long

2nd: Aileen Phelan

3rd: Mary Arthurs

CLASS

Class 81 – Best Jam Roll

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Eamonn McCormack

2nd: Teresa Gunny

3rd: Elanor Russell

CLASS

Class 82 – Best Odlums Madeira Cake

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Mary Ronan

2nd: April Coady

3rd: Aoife Bergin

CLASS

Class 83 – Four Goodall’s Decorated Cup Cakes

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st:

2nd:

3rd:

CLASS

Class 84 – Best Sponge Cake (any filling)

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Siobhán Codd

2nd: Mary Hearne

3rd: Carol Wilkins

CLASS

Class 85 – White Soda Bread

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Rosanne Phelan

2nd: Vera Savage

3rd: Deirdre Ryan

CLASS

Class 86 – Wholemeal Bread (cup presented by Piltown I.C.A.)

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Vincent Doran

2nd: Mary Hannon

3rd: Collette Comerford

CLASS

Class 87 – Shamrock Boiled Fruit Cake.

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Slatita Byrne

2nd: Ann Phelan

3rd: Susie Moore

CLASS

Class 88 – Six Plain Queen Cakes

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Martina Callinan

2nd: Margaret Farrell

3rd: Sarah Coady

CLASS

Class 89 – Best Chocolate Biscuit Cake

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Martina Cullinan

2nd: Louise Murphy

3rd: Claire Anne Organ

CLASS

Class 90 – Shamrock Harvest Loaf Baking Competition

Sponsored by: Odlums, Shamrock & Goodall’s

1st: Majorie Keane

2nd: Heather Bailey

3rd: Mary Hannon

CLASS

Class 91 – The Great Cherry Cake Competition

Prizes: 1st Iverk Produce Cup & €200; 2nd €125; 3rd €90; 4th €60; 5th €50; 6th €25; 7th €15; 8th €15; 9th €15; 10th €15.

Sponsored by: Iverk Produce

1st: Slalia Byrne

2nd: Carol Sinnot

3rd: Peggy O’Brien

4th: Denise Maroney

5th: Claire Moore

6th: Maureen Hogan

7th: Marguerite Fitzgerald

8th: Maria Joyce

9th: Sinead Cusack

10th: Teresa Gunny

Adult’s Savoury Section
CLASS

Class 92 – Quiche, any filling, 8 inch

Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield

1st: Breda Houlihan

2nd: Pauline Maloney

3rd: Noeleen Walsh

CLASS

Class 93 – Six Savoury Shortbread Biscuits

Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield

1st: Carol Wilkins

2nd: Teresa Gunney

3rd: Richard McHugh

CLASS

Class 94 – Any unusual Bread of your choice

Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield

1st: Richard McHugh

2nd: May Hannon

3rd: Susie Moore

OVERALL WINNER IN CAKES SECTION: – €50 DONATED BY KITTY COFFEY
Primary Children’s Section
CLASS

Class 66 – Three Decorated Gingerbread Men

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Mairead Hickey, Co. Waterford

2nd: Sam McCarthy

3rd: Sara Doheny

CLASS

Class 67 – Four Decorated Rice Krispies Buns

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Dearbhile Houlihan

2nd: Charlie Moore

3rd: Conor Hearne

Post Primary School Section
CLASS

Class 68 – Four Chocolate Muffins

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Cathal McEvoy

2nd: Meadhbh Houlihan

3rd: Emily Carroll

CLASS

Class 69 – Four Plain Scones

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Damien Maddock

2nd: Grainne Coffey

3rd: Meadhbh Houlihan

CLASS

Class 70 – Home-made Apple Tart

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Ted Roache, Fenor

2nd:

3rd:

CLASS

Class 71 – Four Chocolate Brownies

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Conor Hogan

2nd: Clara Flaherty

3rd: Maebh Houlihan

CLASS

Class 72 – Four Raisin Cookies

Kindly Sponsored by: Odlums, Goodall’s, Shamrock & Fruitfield.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €5.

1st: Meadhbh Houlihan

2nd: Laura Guinny

3rd: Ciara Flaherty