Ring 1 – Brood Mare and Foals
CLASS

Class 1 – Half-bred mare with no foal at foot

Prizes: 1st €150 plus Dick Dalton Perpetual Trophy; 2nd €80; 3rd €60; 4th €50.

 

1st: John Roche, Foulksmills

2nd: Eamon Holden, Mt Grove

3rd: Ger Murphy, Gorey

4th: Trevor Horgan, Tullahought

CLASS

Class 2 – Half-bred broodmare with foal at foot

Sponsored by: Castletown Estates. 

Prizes: 1st Martin Maher Perpetual Cup, plus €150; 2nd €80; 3rd €60; 4th €50; 

 

1st: John Roche, Foulksmills 

2nd: John Grennan

3rd: John Roche

4th: Louise Lyons

CLASS

Class 3 – All Ireland Breeders Championship 

Presented by: The Irish Show Association & West Cork Horse Breeders

Qualifier 

Prize Fund: €2,000

The aim of the class is to give recognition to Breeders who breed suitable mares to produce top quality foals with performance potential.

ENTRY FEE: To Qualifying Show €10. To Final: €20

PRIZES: Champion €500 and “Pegus” Perpetual Cup and Sash. Reserve Champion €300 Third €200. Fourth €100. Fifth €60. All other competitors who attend €40.

A Prize will be presented for Combination of Best Turned out Mare & Foal and Most Suitably Dressed Handler.

Please Note: Stabling will be available, enquires to the Sec. 086-1689536, from Aug 15th

 gjgjkgkj

Final: West Cork Horse Breeders Show, Sunday August 30th 2015 at 2:00 p.m.

For more information see www.irishqualityhorse.com

 

1st:Patrick Wafer 

2nd:

3rd: Joanne O’ Connor, Fethard 

CLASS

Class 4 – R.I.D. Broodmare with or without foal at foot

Prizes: 1st €150 plus the Timmy O’Sullivan Perpetual Cup; 2nd €80; 3rd €50.

Bradley Generators, Portlaois

 

1st:Patrick Wafer, Gorey 

2nd: Sinead Maher, Cashel

3rd:Joanne O’ Connor, Fethard

CLASS

Class 5 – The Irish Draught Colt Foal Championship Qualifier

Presented by:The Irish Shows Association and Ballinasloe Show

Part of the Horse Sport Ireland National Showing Championship series.

Prize Fund: €1,000 

ENTRY FEE To Qualifying Show €10. To Final €20

Prizes: 1st €500 & Trophy. 2nd: €200, 3rd €100, 4th €100, 5th €50, 6th €50.

A prize will be presented for Combination of Best Turned out Foal and Most Suitably Dressed Handler.

Final: Ballinasloe Show – Saturday, 3rd October 2015

1st: 

2nd: 

3rd:

CLASS

Class 6 – The Irish Draught Filly Foal Championship Qualifier

THE IRISH SHOWS ASSOCIATION & BALLINASLOE SHOW PRESENT:

The Irish Draught filly Foal Championship

Prize Fund: €1,500

Part of the Horse Sport Ireland National Showing Championship series

Entry Fee: To Qualifying Show €10. To Final €20

Prizes: 1st €600 & Trophy; 2nd €300; 3rd €200; 4th €150; 5th €100; 6th €100.

A prize will be presented for Combination of Best Turned out Foal & Most Suitably Dressed Handler.

 

1st:Joanne Fitzgerald, Borris 

2nd: 

3rd:

CLASS

Class 7 – I.D. Colt or Filly foal by R.I.D. stallion ex R.I.D. Mare

Prizes: 1st €70; 2nd €50; 3rd €30

1st: Tim Wilson, Catlecomer 

2nd:Joanne Fitzgerald, Borris

3rd:

CLASS

Class 8 – Best Working Type Heavy Horse or Mare

Prizes 1st €125, 2nd €70, 3rd €40

1st:Derek Bailey, Fethard 

2nd: Shane Kavanagh, Butlerstown

3rd: Shane Kavanagh, Butlerstown

CLASS

Class 9 – The All Ireland Broodmare and Foal Team Championship

Presented by: The Iverk Show Society.

Kindly Sponsored by: Investec Wealth and Investment €4,300 

PRIZES:  Champion €1,000; 2nd €600; 3rd €400; 4th €300; 5th €200; 6th €150; 7th  to end €120.
 

1st:Patrick Wafer, Carnew 

2nd: Stephen Culliney, Corofin

3rd: John Roche, Foulksmills

4th: Kieran Fahy, Enniskeane

5th: John Roche, Foulksmills

6th:Richard Drohan, Rathgormack

CLASS

Class 10 – The H & A Galway & Gain Colt Foal All-Ireland Championship

Presented by: The Irish Shows Association & Ballinasloe Agricultural Show Society 

Prize Fund: €1500

ENTRY FEE: To Qualifying Show €10. To Final €20

1st Prize €500; 2nd €300; 3rd €200; 4th €150; 5th €100; 6th €100 7th to end €50

A prize will be presented for Combination of Best Turned out Foal and Most Suitably Dressed Handler.

Final: Ballinasloe Show – Saturday 3rd October 2015

 

1st: Caroline Widger

2nd: Matt Cosgrave, Wellingtonbridge 

CLASS

Class 11 – Half-bred colt foals judged in Ring 1

Sponsored by: Red Mills, Goresbridge

Prizes: 1st €150; 2nd €100; 3rd €75; 4th €60.

 

 

CHAMPION FOAL: Patrick Wafer, Carnew 

1st:JJ Bowe, Kiltealy 

2nd: Caroline Widger, Grantstown

3rd: Louise Lyons, Kilmanagh

4th: Matt Cosgrave, Wellingtonbridge

CLASS

Class 12 – Half-bred filly foals judged in Ring 2

Sponsored by: Red Mills, Goresbridge

Prizes: 1st €150; 2nd €100; 3rd €75; 4th €60.

 

1st: John Roche

2nd: Derry Rothwell, Tinahely

3rd: John Roche

 

 

Ring 2 – Young Horses
CLASS

Class 13 – Yearling colt or gelding, half-bred

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €50.  

 Sponsored by Red Mills, Goresbridge

 

1st: Denise Hanrahan, Clonea

2nd: 

3rd: 

CLASS

Class 14 – Yearling filly, half-bred

Sponsored by: Doyle Concrete, Hugginstown.

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €50.

 

1st: Tom Power, Dungarvan

2nd: Trevor Hrgan, Tullahought

3rd:John Williams

CLASS

Class 15 – Two-year-old colt/gelding, half-bred

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €50

 Sponsored by Castletown Estates

 

1st:Ronnie McCoombe, Kilbride 

2nd: Jason Dunphy, Tubrid

3rd: Dermot Molloy, Kilamery

 

CLASS

Class 16 – Three-year-old Colt/Gelding, half-bred

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €50

Sponsored by O’Leary Insurance Brokers

 

1st: Seamus Drea, Graiguenamanagh

2nd: 

3rd:.

CLASS

 

 

 

CLASS

Class 17 – Three-year-old filly, half-bred

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €50

 Sponsored by Farm & Industrial Supplies, Kilkenny

 

1st:Ronnie McCoombe, Kilbride 

2nd: John Roche, Assagart

3rd:John Grennan, Mullinavat

CLASS

Class 18 – Rose of Iverk, non-thoroughbred 2-year-old filly

Prizes: 1st Willie Kearns Perpetual Cup, plus €400;  2nd €200; 3rd €150; 4th €100

 Sponsored by O’Sullivan, Malone & Co Accountants

 

1st:John Roche, Foulksmill 

2nd: Trevor Horgan, Tullahought

3rd: Richard Drohan, Rathgormack

4th: Ger Murphy, Gorey

CLASS

Class 19 – Piebald or Skewbald colt, gelding, or filly. 1 – 3 yr old registered

Calculated to make a high class sport horse.

Prizes: 1st €125, 2nd €60, 3rd €40

 

1st:Trevor Horgan, Tullahought 

2nd: Trevor Horgan, Tullahought

3rd: 

 

YOUNG HORSE CHAMPIONSHIP

Champion: €125 + John Kennedy Perpetual Cup

Reserve: €75

Sponsored by: O’ Dwyer Agricultural Contractors

 

Champion: Pat O’ Loughlin Gowran

Reserve: Patrick Wafer, Gorey

 

 

 

Ring 3 – Riding Horses
CLASS

Class 20 – Hunter 4-year-old and over, to be ridden to carry under 13 stone

 Sponsored by Waterford Insulation

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €60; 4th €40; 5th €30; 6th €30

 

1st: Claudia Felstead, Garranfrawns

2nd: Val Hyde, Ballymacoda

3rd: Jonah Wragg, Fethard

4th:. Helena Hennessy

5th: Kate Solon, Naas

6th: Fionnan O’ Brien, Kildalton College

CLASS

Class 21 – Hunter 4-year-old and over, to be ridden to carry over 13 stone

Sponsored by Sean Dunphy, Farm Buildings, Carrigeen.

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €60; 4th €40; 5th €30; 6th €30

 

1st:Tom Jones, Middleton 

2nd: Pat Loughlin

3rd: Eamon Holden, Piltown

4th: Louise Lyons & Nicky Teehan

5th: Louise Lyons & Nicky Teehan

CLASS

Class 22 – Small Hunter Class, 15.2 h.h. and under

Sponsored by South Kilkenny Foxhounds

Prizes:  1st €150; 2nd €80; 3rd €60; 4th €40; 5th €30; 6th €30

 

1st:Sadbh Sweeney 

2nd: Fiona O Dwyer

3rd: Paddy O’ Donnell, Fenor

4th: Edward Flaherty

5th: Marie Hartley

6th: Matt Dickenson

 

Ridden Hunter Championship.

Champion: Perpetual Trophy, presented by:  Elite Rosettes & Trophies + €100; Reserve: €60.

 

Champion – Claudia Felvead

Res Champion – 

CLASS

Class 23 – Racehorse to Riding Horse Ireland Open

Sponsored by:  Aidan & Anne-Marie O’Brien

Open to thoroughbred horses that have raced on either track, &/or p2p  – passport & racing details (this can be downloaded from either Racingpost.co.uk or Irishracing.com) to be made available for inspection on the day of the show.

The judges will ride the horses in this class.  The horse will perform walk trot, a few strides of extension in the trot & canter on the correct leg, gallop & return to a halt maintained for 5 secs, with a few steps of rein back.

Conformation of the horse nor racing injuries are taken into account

A score sheet is completed for each contestant by the judges & this will be available to the contestant after the class has concluded. Proper show turnout is essential

Prizes: 1st €140; 2nd €70; 3rd €40

 

1st:Lois Chappell, Dungarvan

2nd:Dawn Leadon Bolger, Baltinglass

3rd: Kim Ronan, Fethard

 

 

Ring 4 – Riding Horses Working Horses
CLASS

Class 24 – Working Hunter for Horses and Cobs having not more than 5 SJI Points

Sponsored by Morris Oil Co, Fiddown Co. Kilkenny.

Working Hunter for Horses and Cobs having not more than five S.J.I. points prior to date of show.  The course will consist of 6 to 8 fences. A maximum of two fences only will be at the maximum height of 0.9m and a maximum spread of 0.9m.

Prizes: 1st €150; 2nd €80; 3rd €60; 4th €40; 5th €30; 6th €30

1st:Eamon Holden, Piltown

2nd: Miriam O’ Donnell

3rd:Laura Griffith

4th: Fiona O’ Dwyer

5th:Deirdre Caffrey

6th: Sally Sweeney

 

 

Ring 5 – Pony Classes
CLASS

Class 25 – Registered Connemara Pony, Mare or Gelding, not exceeding 148 cms

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €25: 4th €15

Sponsored by Bennettsbridge Limestone

 

1st: Brid Furlong, New Ross

2nd: David Meagher, New Inn

3rd: Aoife Murphy, Grangemockler

4th: Sara Egan, Maynooth

CLASS

Class 26 – Pony Youngstock, not exceeding 140 cms. Yearling Colt, Gelding or Filly likely to make a child’s riding pony

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €25, 4th €15

Sponsored by Red Mills, Goresbridge

 

1st:Michael Galvin, Milltown Malbay

2nd:

3rd:

CLASS

Class 27 – Pony Youngstock, not exceeding 150 cms. 2 & 3 year-old Gelding or Filly likely to make a child’s riding pony

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €25; 4th €15.

Sponsored by Red Mills, Goresbridge

 

1st:Frank Williams, Borrisoleigh 

2nd: 

3rd:

CLASS

Class 28 – Registered Welsh Pony or Cob any age, any sex to be shown in hand

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €25; 4th €15; 5th €15

Sponsored by Martin Woods, Agri Distributor

 

1st:Michaela Steyn Keating, Mullinahone 

2nd: Michael Galvin, Milltown Malbay

3rd: Frank Williams, Borrisoleigh

CLASS

Class 29 – Leading rein for Ponies which have never won first prize

Leading rein for Ponies which have never won first prize in any show ring, ridden by children who have never won first prize with any pony at any show or gymkhana.  This Class is not affiliated to the I.P.S.

Sponsored by HR Delahunty Solicitors

Special prizes.

1st:Lorraine Simmons 

2nd:  Sarah Smullen

3rd: Cheryl Cusack

4th: Charlie Weldon

CLASS

Class 30 – Leading Rein (Open). For ponies, mares or geldings, 4 years old and over, not exceeding 123cms

Leading Rein (Open). For ponies, mares or geldings, 4 years old and over, not exceeding 123cms., suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 8th birthday on 1st January of current year.

Riders in this class may not compete in any other class at the same show on the same day with the exception of any other Lead Rein Class and the 1st Year First Ridden.

Sponsored by O’Leary Insurance Brokers

Special prizes.

 

1st: Tessa Gunn 

2nd:Bianca Lennon

3rd:Joe Widger

4th: Marie-Claire Gaule

 

Howley Trophy For Championship 

Champion – Michaela Steyn Keating 

Res Champion – Tessa Gunn

 

 

 

Ring 6 – Pony Riding Classes
CLASS

Class 31 – Open First Ridden Class for Ponies 123cm and under, ridden by chil­dren of 10 years and under

Open First Ridden Class for Ponies 123cm and under, ridden by chil­dren of 10 years and under on the 01-01-13.

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20, 5th €15, 6th €15

Sponsored by HR Delahunty Solicitors

 

1st:Emily Widger 

2nd: Margaret Greene

3rd:Marie Claire Gaule

4th: Melissa O Connor

5th: Lorraine Simmons

6th:Paddy Smullen

CLASS

Class 32 – Open 128 cms. Riding Class. For ponies, 4 years old and over, not exceeding 128 cms

Open 128 cms. Riding Class. For ponies, 4 years old and over, not exceeding 128 cms, suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 13th birthday on 1st January of current year.

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20, 5th €15, 6th €15 

Sponsored by HR Delahunty Solicitor 

 

1st:Marie Collins 

2nd: Margaret Gleeson

3rd: Des O’ Sullivan

4th: Margaret Gleeson

5th: Bianca Lennon

6th: Lorraine Simmons

CLASS

Class 33 – Open 138 cms. Riding Class. For ponies, 4 years old & over, not exceeding 138 cms

Open 138 cms. Riding Class. For ponies, 4 years old and over, not exceeding 138 cms, suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 15th birthday on 1st January of current year.

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20, 5th €15, 6th €15 

Sponsored by HR Delahunty Solicitors

 

1st:Taylor Pearce

2nd:Eileen Furlong

3rd:Melissa O Connor

4th:Margaret Greene

5th: David Walsh

CLASS

Class 34 – Open 148 cms. Riding Class. For ponies, 4 years old & over, exceeding 138 cms, but not exceeding 148 cms

Open 148 cms. Riding Class. For ponies, 4 years old and over, exceeding 138 cms., but not exceeding 148 cms., suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 17th birthday on 1st January of current year.

Sponsored by: Mary Reid

Prizes: 1st €60 plus Tom Reid Perpetual Cup; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20; 5th €15; 6th €15

 

1st:Olive Hackett 

2nd: Teresa Byrne

3rd: Emily Kate Robinson

4th: Claire Butler

5th: Daniel Meagher

6th: Aoife Murphy

CLASS

Class 35 – Novice Ponies, 148 cms. and under, which have never won first prize in show ring

Novice Ponies, 148 cms. and under, which have never won first prize in show ring.

Sponsored by: Grassland Fertilizers, Kilkenny. 

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20; 5th €15; 6th €15

 

1st:Claire Butler 

2nd: Laura Griffith

3rd: David Walsh

4th: Brid Furlong

5th: Aoife Murphy

 

 

A.I.B. Cup for Champion in Ring 5.

Rosettes for Champion & Reserve Champion

 

 

Champion: Emily Widger 

Reserve Champion: Lorraine Simmons

 

 

Ring 7 – Working Hunters
CLASS

Class 36 – Working Hunter Ponies exceeding 143 cms., but under 153 cms, to be ridden by riders under 20 years

Sponsored by: Randridge

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20; 5th €15; 6th €15

 

1st: Hilary O’ Connor

2nd: Kate Walsh

3rd: Deirdre Caffrey

4th:Hannah Smullen

5th:Miriam O’ Donnell

CLASS

Class 37 – Working Hunter over 133 cms, but not over 143 cms, to be ridden by children under 17 years

Sponsored by: Ranridge.

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20; 5th €15; 6th €15

 

1st:Deirdre Caffrey 

2nd: Sara Egan

3rd: Carol Swan

4th:Brid Furlong

5th: Nesta Fitzgerald

6th: Laura Griffith

CLASS

Class 38 – Working Hunter Ponies not exceeding 133 cms, to be ridden by children under 14 years

Sponsored by: PM Security.

Prizes: 1st €60; 2nd €40; 3rd €30; 4th €20; 5th €15; 6th €15

Rosettes for Champion & Reserve Champion in Ring 7.

 

1st: Judy Quirke

2nd: Liz Jolly

3rd:John Kennedy

4th:Melissa O Connor

5th: Joan O Mahoney

Champion; Deirdre Caffrey

Reserve;Judy Quirke, Fethard

 

 

Ring 8 – Family Pony and Carriage Driving

CLASS

Class 39.  

Showing Class for Event or Pleasure Vehicles, pneumatic tyres allowed.  No Sulkies.

Sponsored by: Brophy Insurance Ltd.   

Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20.       

 

1st: Jean Rea

2nd: Sharon Ryan

3rd:  Don Walsh

4th: 

CLASS

Class 40 – 

Small Animal Showing Class for – any Donkey or Mule, Miniature Horse or Pony or Pony 123cms., & under, in harness & driven to any Vehicle as a Single, Pair or Multiple turnout.   Sponsored by: Abbeyleix Manor Hotel.       Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20.

Trophy – The Kent Perpetual Trophy will be presented to the Best Donkey.

 

1st:Suzanne Acres 

2nd: Norma Cook

3rd: Frank Williams

4th: 

CLASS

Class 41 – 

Horse Singles – Open Driving Showing Class for Horses over 148cms., driven singly.    

Trophy – The Dobbin Cup.                       Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20.       

 

1st:Adrian Corbett 

2nd: Patrick Rea

3rd:Sharon Ryan

4th: 

CLASS

Class 42 – 

Pony Singles – Open Driving Showing Class for Ponies not exceeding 148cms., driven singly.       Sponsored by: Brophy Insurance Ltd.    Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20.

1st: Aidan Egan

2nd: Suzanne Acres

3rd: Michael Ryan

4th: 

 

Class 43 – Show Champion

Multiples Pony or Horse – Open Driving Showing Class for Pair, Tandems or Teams.     

Trophy – David & Jonathan Cup.                                  Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20.

 

1st: Don Walsh

2nd: Patsy Rea

3rd: Dawn O Donnell

CLASS

Class 44 – 

Class Championships for 1st & 2nd Prize Winners from Classes 39, 40, 41, 42 & 43 are eligible.  No pre entry.                                                           Trophy – The Power Trophy.

1st: Jean Rea

2nd: Don Walsh

CLASS

Class 45 – The ISA All Ireland Show Driving Championship

Sponsored by: Quinn’s of Baltinglass, Co Wicklow

Prizes Feed vouchers to the value of  Champion €400; 2nd €200; 3rd €150; 4th €100; 5th €80; 6th €50.

 Perpetual Trophy & Carriage clock donated and presented by Paddy and Norman Cook

1st: Val Good 

2nd: James White

3rd: Norma Cooke

4th: Michael Ryan

5th: Adrian Corbett

6th: Sharon Ryan

CLASS

 CLASS 46

To be ridden side-saddle by riders, wearing hunting costume, who have attained their 16th birthday by 1st January 2015.  Mare or Gelding, 5 years old or over. 
Aim: To promote, present & preserve the art of side-saddle riding.
Prizes: 1st €70; 2nd €50; 3rd €30.                                       

 1st: MD Equestrian, Bray

2nd: Val Hyde, Ballymacoda

   Class 47

Junior Side-Saddle: Pony, Mare or Gelding, 5 years old or over, not exceeding 153cms.

Suitable for & to be ridden, side-saddle & wearing hunting costume, by riders who have attained their 8th Birthday but who have not attained their 18th Birthday by 1st January 2015.

Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20.

 1st: Emma Ryan

2nd: Taylor Power

3rd: Alex Connor