Sheep Classes
CLASS

Class 1 – Pedigree Texel Ewe Lamb

1st: Ann Stephenson, Co Kilkenny

2nd:Tom Whelan, Co Wexford

3rd:Tom Whelan, Co Wexford

CLASS

Class 2 – Pedigree Texel Shearling Ewe

1st:Ann Stephenson, Co Kilkenny

2nd: John Taylor, Thurles, Co Tipperary

3rd:Tom Whelan, Co Wexford

CLASS

Class 3 – Pedigree Ram Lamb

1st:John Taylor, Thurles, Co Tipperary

2nd:Tom Whelan, Co Wexford

3rd:Ann & Gerard Connolly, Co Tipperary

CLASS

Class 4 – Pedigree Texel Senior Ewe, 2 years and upwards

1st:John Taylor, Thurles, Co Tipperary

2nd:John Taylor, Thurles, Co Tipperary

3rd:Ann Stephenson, Co Kilkenny

CLASS

Class 5 – Pedigree Charollais Ram Lamb

1st: James Devereaux, Co Wexford

2nd:Colin Stephenson, Co Wexford

3rd: James Devereaux, Co Wexford

CLASS

Class 6 – Pedigree Charollais Ewe Lamb

1st:Colin Stephenson, Co Wexford

2nd:James Devereaux, Co Wexford

3rd:Colin Stephenson, Co Wexford

CLASS

Class 7 – Pedigree Charollais Shearling or upwards Ewe

1st:Colin Stephenson, Co Wexford

2nd:Colin Stephenson, Co Wexford

3rd:Pat Hannon, Co Waterford

CLASS

Class 8 – Pedigree Suffolk Ewe Lamb

1st:n/a

2nd:n/a

3rd:n/a

CLASS

Class 9 – Pedigree Suffolk Ram Lamb

1st:n/a

2nd:n/a

3rd:n/a

CLASS

Class 10 – Pair of Butcher Lambs

1st:Shay Kennedy, Co. Waterford

2nd:Pat Hannon, Co Waterford

3rd:Edward Tynan, Co Kilkenny

CLASS

Class 11 – Pair of Factory Lambs

1st:Mr O’Neill

2nd:Shay Kennedy, Co. Waterford

3rd:Shay Kennedy, Co. Waterford

CLASS

Class 12 – Ram, any age, any breed

1st: John Mulcahy, Clonmel

2nd:Mark Crowley, Co Waterford

3rd:John Mulcahy, Clonmel

CLASS

Class 13 – Best Primary School Lamb ‘Minder’

1st:Jim Croke, Fethard

2nd:Jimmy & Maria Smyth, Co. Wexford

3rd:Jimmy & Maria Smyth, Co. Wexford

CLASS

Class 14 – Zwarbles Ram Lamb

1st: Jimmy & Maria Smyth, Co. Wexford

2nd: Jim Croke, Fethard

3rd: Brian Byrne

CLASS

Class 15 – Zwarbles Shearling & upwards Ewe

1st: Jimmy & Maria Smyth, Co. Wexford

2nd:Brian Byrne

CLASS

Class 16 – Zwarbles Shearling & upwards Ram

1st: Jim Croke, Fethard

CLASS

Class 16A – Champion

Winner: Jimmy & Maria Smyth, Co. Wexford

CLASS

Class 17 – Best Primary School Lamb ‘Minder’