Vegetables
CLASS

Class 1 – Two Swede Turnips

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Michael Bergin, Jenkinstown

3rd: Michael Bergin, Jenkinstown

CLASS

Class 2 – Two Cabbages

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Michael Bergin, Jenkinstown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Jack Bergin, Jenkinstown

CLASS

Class 3 – Onions, large dish of five

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Kiernan O’Keffe, Butlerstown

CLASS

Class 4 – Onions, medium dish of five

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Kiernan O’Keffe, Butlerstown

2nd: David Moloney, Clonmel

3rd: Michael Quirke, Carlow

CLASS

Class 5 – Shallots, dish of five

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Kiernan O’Keffe, Butlerstown

2nd: Susan Cannellen, Kilkenny

3rd: Clodagh O’Reilly, Kilkenny

CLASS

Class 6 – Onion sets

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: Michael Quirke, Carlow

3rd: n/a

CLASS

Class 7 – Runner Beans, six pods

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Moloney, Clonmel

2nd: David Curran, Fethard

3rd: Eilis Wilkins, Ballylaneen

CLASS

Class 8 – Dwarf French Beans

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Eddie O’Sullivan, Piltown

2nd: David Curran, Fethard

3rd: David Curran, Fethard

CLASS

Class 9 – Peas, 12 pods

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Deirdre Cusack, Ferrybank

2nd: Eddie O’Sullivan, Piltown

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 10 – Parsnips, three

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st:  David Curran, Fethard

2nd:  David Curran, Fethard

3rd:

CLASS

Class 11 – Carrots, three (long)

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: David Curran, Fethard

3rd:

CLASS

Class 12 – Carrots, stumped (rooted)

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Moloney, Clonmel

2nd: David Curran, Fethard

3rd: David Curran, Fethard

CLASS

Class 13 – Lettuce, two heads (loose)

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Jacinta Gaynor, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 14 – Lettuce, two heads (Iceberg)

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Jacinta Gaynor, Piltown

2nd: Jacinta Gaynor, Piltown

3rd: Gerry Cuddihy, Mooncoin

CLASS

Class 15 – Table Beet, two

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st:  David Curran, Fethard

2nd:  David Curran, Fethard

3rd: Ellis Wilkins, Kilmacthomas

CLASS

Class 16 – Cauliflower, two

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Michael Bergin, Jenkinstown

CLASS

Class 17 – Potatoes, round, dish of five

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: David Curran, Fethard

3rd: David Curran, Fethard

CLASS

Class 18 – Potatoes, kidney, dish of five

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: David Curran, Fethard

3rd: David Moloney, Clonmel

CLASS

Class 19 – Vegetable Marrow, best table quality

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: Ellis Wilkins, Kilmacthomas

3rd: David Curran, Fethard

CLASS

Class 20 – Collection, six distinct kinds

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: David Curran, Fethard

3rd: Ellis Wilkins, Kilmacthomas

CLASS

Class 21 – Collection, five distinct kinds

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: David Curran, Fethard

2nd: David Curran, Fethard

3rd: Michael Bergin, Jenkinstown

CLASS

Class 22 – Collection, Vegetable Allotment

Sponsored by: Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – the Seed Specialists

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

1st: Mary Rockett

2nd: Deirdre Cusack, Ferrybank

3rd: Ryan Blackmore, Piltown

 

 

Veg Novelty Section
CLASS

Class 23 – Biggest Vegetable Marrow

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10.

1st: Michael Bergin, Jenkinstown

2nd: Norman Storey, Piltown

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 24 – Largest Pumpkin

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10.

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 25 – Giant Potato

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10.

1st: David Curran, Fethard

2nd: David Curran, Fethard

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 26 – Giant Onion

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10.

1st: Clodagh O’Reilly, Kilkenny

2nd: David Moloney, Clonmel

3rd: Norman Storey, Piltown

CLASS

Class 27 – Largest Sunflower Head or Seed Head

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10.

1st: Helen Crowley, Carrick-on-Suir

2nd: April Coady, 

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 28 – Most uncommon Fruit, Flower or Vegetable

Sponsored by: John Flynn, Piltown Fuels Limited

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10.

1st: Robert Cooney, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: David Lawlor, Tipperary

 

 

Fruit – Cooking Apples
CLASS

Class 29 – Bramley

Sponsored by: Topline Cleary’s

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Sinead McHugh, 

CLASS

Class 30 – Any other variety

Sponsored by: Topline Cleary’s

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

1st: Tommy Cuddihy, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

 

 

Fruit – Dessert Apples – Sponsored by: Topline Cleary’s
CLASS

Class 31 – Elstar

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd:

CLASS

Class 32 – Jon of Gold

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

1st: n/a

2nd: n/a

3rd: n/a

CLASS

Class 33 – Any other variety

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

1st: Sinead Flaherty

2nd: Becky O’Reilly, Piltown

3rd: Sean McHugh

CLASS

Class 34 – Pears

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

1st: Becky O’Reilly, Piltown

2nd: Gerry Cuddihy, Mooncoin

3rd: Becky O’Reilly, Piltown

CLASS

Class 35 – Tomatoes

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

 

1st: Michael Bergin, Jenkinstown

2nd: Michael Bergin, Jenkinstown

3rd: Peppy Neville, Woodstown

CLASS

Class 36 – Collection of Apples, 3 Dishes Distinct Variety (5 per dish)

Prizes for Class 36: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10.

 

1st: David Curran, Fethard

2nd:

3rd: