FARM PRODUCE – 2010

All Entries and Entry Fees for Classes 1 – 10 to

John Flynn, Brenor,
Piltown, Co. Kilkenny,
051-643633 or 087-2258884

There will be an unusual display of Farm Produce in the Garden Section

FARM PRODUCE
 

CLASS 1

Standard Sheaf Spring Wheat.

 

CLASS 2

Standard Sheaf Winter Wheat.

 

CLASS 3

Standard Sheaf White Oats.

 

CLASS 4

Standard Sheaf Spring Barley.

 

CLASS 5

Standard of Winter Barley.

 

CLASS 6

Two Fodder Beet

 

CLASS 7

Two Sugar Beet  

CLASS 8

One kg. Silage (in plastic bag)

 
 

All Entries and Entry Fees for Classes 11 – 70
to
Anthony Cooney,
Tower Road, Piltown, County Kilkenny.
051-643491

VEGETABLES
 

Sponsored by Showerings , Clonmel
and
Michael & Jacinta Gaynor and Europrise Co. Ltd. – The Seed Specialists

Prizes: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10.

Entry Fee: €2.00

CLASS 9 Two Swede Turnips

1st Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Martin Riches
Floodhall, Knocktopher, Co. Kilkenny

CLASS 10 Two Cabbages

1st Hugh Daniels,
Jamestown, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

3rd, Michael Bergin
Jenkinstown, Co. Kilkenny

CLASS 11

Onions, large dish of five.

1st Robert Cooney
Tower Road, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Craig Kennington
Gortrush, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Robert Cooney
Tower Road, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 12

Onions, medium dish of five.

1st Joan Cusack
Dunmore East

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

Bobby & Breda Blackmore
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 13

Shallots, dish of five.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd Richard Casey
Tower Road, Piltown, Co. Kilkenny

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 14

Onion sets.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd Thomas Cuddihy
Main Street, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 15

Runner Beans, six pods.

1st Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 16

Dwarf French Beans.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 17

Peas, 12 pods.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd Leo Callery
Tullahought, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Eddie O’ Sullivan
Ardclone, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 18

Parsnips, three.

1st Gerry Cuddihy
Emil, Mooncoin, Co. Kilkenny

2nd Rose Brennan
Lacken Road, Kilbarry, Waterford

CLASS 19

Carrots, three (long).

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 20

Carrots, stumped (rooted).

1st Rose Brennan
Lacken Road, Kilbarry, Waterford

2nd Michael Bergin
Jenkinstown, Co. Kilkenny

CLASS 21

Lettuce, two heads (loose).

1st Jessica Gaynor
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Jessica Gaynor
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 22 Lettuce, two heads (Iceberg).

1st Jessica Gaynor
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Jessica Gaynor
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 23

Table Beet, two.

1st Michael Bergin
Jenkinstown, Co. Kilkenny

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 24

Celery, blanching, two heads.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd Eddie O’ Sillivan
Ardclone, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 25

Cauliflower, two.

1st Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 26

Potatoes, round, dish of five.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 27

Potatoes, kidney, dish of five.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 28

Vegetable Marrow, best table quality.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 29

Collection, six distinct kind.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd Alan Pim
Dunhill.

CLASS 30

Collection, five distinct kind.

1st David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd Eddie O’Sullivan
Ardclone, Piltown, Co. Kilkenny

 

 

NOVELTY SECTION
 

Sponsored by Flynns of Fanningstown

Prizes: 1st €30; 2nd €20; 3rd €10

Entry Fee: €2

CLASS 31

Biggest Vegetable Marrow.

1st Alan Pim
Dunhill

2nd Aoife Hardesty
Owning, Owning, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 32

Largest Pumpkin.

1st Norma Storey
Oldcourt, Templeorum, Piltown, Co. Kilkenny

2nd 1st Alan Pim
Dunhill

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 33 Giant Potato.

1st Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

2nd David Curran
Moyglass, Fethard, Co. Tipperary

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 34

Giant Onion.

1st Finbar Hodge
c/o College

2nd Robert Cooney
Tower Road, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Robert Cooney
Tower Road, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 35 Largest Sunflower Head or Seed Head

1st Peter Cody
Ahenny, Carrick-on-Suir

2nd Una Tiernert
20 Kildalton Close, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Philomena Cuddihy
Main Street, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 36

Most uncommon Fruit, Flower or Vegetable.

1st Una Tiernert
20 Kildalton Close, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Michael Bergin
Jenkinstown, Co. Kilkenny

 

FRUIT CLASSES

The “ IVERK PRODUCE CUP ”
(for highest marks in the next 10 classes)

Sponsored by Showerings, Clonmel

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

Entry Fee: €1.50.

Note: Five apples per dish.

COOKING APPLES
 

CLASS 37

Bramley, green.

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 38

Bramley, crimson.

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 39

Any other variety.

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Nigel Kennington
The Avenue, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

 

 

DESSERT APPLES
 

CLASS 40

Elstar.

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 41

Jon of Gold Red.

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny
CLASS 42 Jon of Gold 1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 43

Any other variety.

1st Sinead McHugh
Summerville, Dunmore East, Co. Waterford

2nd Anne Marie Wilsdon
Bennetsbridge, Co. Kilkenny

3rd Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 44

Pears.

1st Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Becky O’Reilly
Old Court, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 45

Tomatoes.

1st Jim Phelan
Mullinavat, Co. Kilkenny

2nd Bobbie & Brenda Blackmore
tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Jim Phelan
Mullinavat, Co. Kilkenny

The DUGGAN CUP
(for highest marks in the next two classes)

Prizes for Classes 46 & 47: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10.

Entry Fee: €2

CLASS 46

Three dishes, dessert, five per dish.

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 47

Collection of apples, three dishes, distinct variety

1st Bernard Flood
Tybroughney, Piltown, Co. Kilkenny

 

 

HONEY
 

Sponsored by Mileeven Honey, Owning Hill.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

Entry Fee: €1.50.

CLASS 48

Best two sections.

1st Laura & Margot Grace
Gortrush, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Mary Ryan
Dundrum, Co. Tipperary

3rd Hugh Daniels
Jamestown, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 49

Best two 1 lb. jars of Run Honey, light.

1st Mary Ryan
Dundrum, Co. Tipperary

2nd Bridget Neill
Dundrum, Co. Tipperary

3rd Des Williams
Clonkelly, Dundrum, Co. Tipperary

CLASS 50

Best two 1 lb. jars or Run Honey, medium.

1st Mary Ryan
Dundrum, Co. Tipperary

2nd Des Williams
Clonkelly, Dundrum, Co. Tipperary

3rd Hugh Daniels
Jamestown, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 51

Best half lb. Cake of Bees Wax.

1st Mary Ryan
Dundrum, Co. Tipperary

2nd Hugh Daniels
Jamestown, Piltown, Co. Kilkenny

 

 

FLOWERS
 

The “TIM LEAHY CUP”
(for highest marks in the Flowers section)

Sponsored by Castletown Estates.

Prizes: 1st €20; 2nd €15; 3rd €10.

Entry Fee: €2.00.

CLASS 52

Sweet Pea, 12 stems.

1st Philomena Cuddihy
Main Street Piltown, Co. Kilkenny

2nd Tony Quinn
Tower Hill Piltown, Co. Kilkenny

3rd Alice Mok
Cobblers Hollow, Stoneyford, Co. kilkenny

CLASS 53

Dahlias, Decorative, 3 blooms.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

3rd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

CLASS 54

Dahlias, Cactus, 3 blooms.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

3rd John Cummins
Nine Mile House

CLASS 55

Dahlias, PomPoms, 5 blooms.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

3rd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

CLASS 56

Hydrangeas, 3 blooms.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Samanth Ware
Coolibah Farm, Jamestown, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Alice Murphy
Lismatigue, Hugginstown Co. kilkenny

CLASS 57

Asters, 5 blooms.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Richard Casey
Tower Road Piltown, Co. Kilkenny

3rd Richard Casey
Tower Road Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 58

Geranium Plant in Pot.

1st Maureen Duggan
Owning, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Connie Phelan
Castlejohn, Windgap, Co. Kilkenny

CLASS 59

Roses, Vase of Floribunda Roses.

1st John Cummins
Nine Mile House

2nd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

3rd Ms Holohan
Johnstown, Co. Kilkenny

CLASS 60

Single rose, best bloom.

1st Margaret Walsh
Kilmore, Youghal

2nd Francis Callery
Tullahought, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Diarmuid Curran
Ballinamona, Dungarvan, Co. Waterford

CLASS 61

Vase of coloured and tinted foliage.

1st John Cummins
Nine Mile House

2nd Anne Quinn
Cappmore, Clonmel, co. Tipperary

3rd Diarmuid Curran
Ballinamona, Dungarvan, Co. Waterford

CLASS 62

Most artistic arrangement of cut flowers and foliage in own container (container not exceeding 12” high).

Prizes: 1st €25; 2nd €20; 3rd €15.

Entry Fee: €2.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Connie Phelan
Castlejohn, Windgap, Co. Kilkenny

3rd Anne Quinn
Cappmore, Clonmel, co. Tipperary

CLASS 63

Hanging basket.

1st Connie Phelan
Castlejohn, Windgap, Co. Kilkenny

2nd Maureen Duggan
Owning, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Maureen Duggan
Owning, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 64

Pot Plant in flower.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

3rd Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

CLASS 65

Pot Plant, foliage effect.

1st Eamonn McCormack
Ardikeilan, Strokestown, Co. Roscommon

2nd Aisling O’Sullivan
Ardclone, Piltown, Co. Kilkenny

3rd Maureen Duggan
Owning, Piltown, Co. Kilkenny

CLASS 66

Open Miniature Garden. 15” square approx. Children Under 15.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

Entry Fee: €1.

1st Jessica Hearne
Teamore.

2nd The Murphy Children
Lismatigue, Knocktopher, Co. Kilkenny

CLASS 67

Miniature Garden (confined to Piltown Parish), Children under 15.

Prizes: 1st €15; 2nd €10; 3rd €7.

Entry Fee: €1

1st Joint Place
Jodie Keever
Piltown, Co. Kilkenny

1st Joint Place
Rebbecca Kinsella Kent
Faithlegg, Piltown, Co. Kilkenny

2nd April Rose Walsh
Piltown, Co. Kilkenny

3rd Joint Place
Ariana Kinsella
Piltown, Co. Kilkenny

3rd Joint Place
Grainne Coffey
Belline, Piltown, Co. Kilkenny

 

 

EGGS
 

Sponsored by Walter Walsh, Tybroughney.

Prizes: 1 st €20; 2nd €15; 3rd €10.

Entry Fee: €2

CLASS 68

Six eggs (brown)

1st Catherine Meagher
Windgap, Co. Kilkenny

2nd Conor Hayes
Three Bridges

3rd Eamonn Cuddihy
Glenbower, Owning, Co. Kilkenny

CLASS 69

Six eggs (white)

1st Maria Lonergan
Castlejohn, Windgap, Co. Kilkenny

2nd Craig Kennington
Gortrush

3rd Jenni Dowley
Three Bridges, Carrick-on-Suir

CLASS 70

Six duck eggs

1st Margot & Laura Grace
Gortrush, Piltown, Co. Kilkenny

2nd Josh O’Connor
Clairin, Carrick-on-Suir

3rd Thomas Monahan
The Cottage Stud, kilcock, Co. Kildare