SHOW HORSES 2004

RING 1 BROOD MARE AND FOALS
Qualifiers for Class 4,
The Tullamore Dew All-Ireland Broodmare and Foal Championship Final,
are not eligible to compete in other classes.
Foals can enter the foal classes.
CLASS 1

Half-bred mare with no foal at foot.

Sponsored by Nicholas Falvey Car Sales, Piltown.

Prizes: 1st €80 plus Dick Dalton Perpetual Trophy; 2nd €60, 3rd €40. 4th €25.

1st – Phillipa Mansergh-Wallace, Greenane House, Co Tipperary

2nd – J A Furlong, Duncormick, Co Wexford

3rd – Thomas Mullally, Glenmore, Co Kilkenny

4th – Martin Culleton, Ballyknock, New Ross

CLASS 2

Half-bred broodmare with foal at foot.

Sponsored by Castletown Estates.

Prizes: 1st Martin Maher Perpetual Cup, plus €100; 2nd €60; 3rd €40; 4th €25. 5th €20.

1st – Sean O’Sullivan, Butlerstown, Bandon

2nd – Noel Redmond, Adamstown, Co Wexford

3rd – Jimmy Ryan, Rossmore, Cashel

4th – Jenny Hunt, Kilmacthomas

5th – Joyce Kiely, New Birmingham, Thurles

CLASS 3

Half-bred broodmare and foal. Team prize,dam 60%, foal 40%,

sponsored by Castletown Estates.

Prizes: 1st Crosby Perpetual Cup plus €125; 2nd €75; 3rd €50; 4th €25; 5th €20 6th €20

1st – Noel Redmond, Adamstown, Co Wexford.

2nd – Eddie Roche, Glynn, Co Wexforfd

3rd – Sean O’Sullivan, Butlerstown, Bandon

4th. – Jenny Hunt, Kilmacthomas

5th. – Joyce Kiely, New Birmingham, Thurles

6th – Francoise Blacque, Poulmaleen, Carrick-on-Suir

CLASS 4

The €7000 Tullamore Dew
All-Ireland Brood Mare and Foal Championship
For qualifiers only.

Rules & Conditions

1. Each mare and her foal will be judged as a unit – (60% for the mare; 40% for the foal).

2. Entries are confined to non-thoroughbred broodmares registered in the Irish Horse Register main stud book, with a foal at foot by either
(i) an Irish Horse Board approved or Supplementary 1 Stallion.
(ii) or to a stallion registered in Wetherbys non thoroughbred register.

3. The mare’s passport will be inspected before judging commences. Exhibitors failing to produce a passport will be debarred from competing.

4. All foals must be led. (Foals are eligible to compete in the open foal classes).

5. Each exhibitor may qualify a maximum of two entries for the final.

Prizes: Champion: Tullamore Dew Trophy, Blanket and €2,540;
2nd €1000; 3rd €600; 4th €400; 5th €300;
6th €200; 7th to 25th €100 each.

1st – Jim Tempany, Screen, Co Sligo

2nd – Kieran Fahy, Enniskeane, Co Cork

3rd -William Little, Aughnacloy, Co. Tyrone

4th. -Derry Rothwell, Tinahely, Co Wicklow

5th. -Hurst Show Horses, Lisbellew, Co. Fermanagh

6th. – Ivor Kearney, Tinahely, Co Wicklow

CLASS 5

Half-bred colt foals judged in Ring 1.

Sponsored by Tipperary Oil & Joe Crowley, Tullahought.

Prizes: 1st €125; 2nd €100; 3rd €75; 4th €60; 5th €50; 6th €25.

1st – Jenny Hunt, Kilmacthomas

2nd – Hurst Show Horses, Lisbellew, Co Fermanagh

3rd – Noel Redmond, Adamstown, Co Wexford

4th. – Eddie Roche, Glynn, Co Wexforfd

5th. – Jason Kearney, Tinahely, Co Wicklow

6th. – William Little

CLASS 6

Half-bred filly foals judged in Ring 2.

Sponsored by Skelly, O’Sullivan & Co., Carrick-on-Suir.

Prizes: 1st €125; 2nd €100; 3rd €75; 4th €60;
5th €50; 6th €25.

1st – Richard Drohan, Rathgormack, Carrick-on-Suir

2nd – Kieran Fahy, Enniskeane, Co Cork

3rd – Derry Rothwell, Tinahely, Co Wicklow

4th. – Derry Rothwell, Tinahely, Co Wicklow

5th. -Francoise Blacque, Poulmaleen, Carrick-on-Suir

6th. – Sean O’Sullivan, Butlerstown, Bandon

 

 
RING 2

CLASS 7

 

THIS CLASS IS A QUALIFIER FOR THE €1,900
ALL-IRELAND YEARLING COLT/GELDING CHAMPIONSHIP

SPONSORED BY: GAIN FEEDS

Rules and Conditions

1. Entries are confined to one-year-old Colts/Geldings registered in the I.H.R. and by an approved SI Stallion or Weatherby’s Non Thoroughbred Register.

2. One Yearling from selected shows may qualify for the final if the judges and the I.S.A. agree the standard is high enough.

3. Exhibitors to both the qualifier and the final must have the Yearlings passport ready for inspection prior to entry to the judging ring.
Failure to comply with this rule will lead to immediate disqualification.

FINAL – BALLINASLOE SHOW SATURDAY, 2nd OCTOBER, 2004.

1st – Walter Kent, Cleariestown, Co Wexford

2nd –
3rd –

CLASS 8

Yearling colt or gelding, half-bred.

Sponsored by F.D.C. Accountants, Carrick-on- Suir.

Prizes: 1st €125; 2nd €50; 3rd €40.

1st – Andrew Connor, Roscrea

2nd – Josephine Casey, Ennis Road, Limerick

3rd – Walter Kent, Cleariestown, Co. Wexford

CLASS 9

Yearling filly, half-bred.

Sponsored by Doyle Concrete, Hugginstown.

Prizes: 1st €125; 2nd €60; 3rd €40.

1st – Tom Power

2nd – Margaret Jeffares, Drinagh, Co Wexforfd

3rd – Ger & Sadie Murphy, Ballygarret, Gorey

CLASS 10

Two-year-old colt/gelding, half-bred.

Sponsored by Suirway Bus & Coach Services.

Prizes: 1st €125; 2nd €60; 3rd €40.

1st – George Chapman, Glendoran, Gorey

2nd – Thomas Mullally, Busherstown, Glenmore

3rd – Patrick Keating, Ardmore, Co Waterford

CLASS 11

Three-year-old Colt/Gelding, half-bred.

Sponsored by Kelly & Dollard, Waterford.

Prizes: 1st €125; 2nd €60; 3rd €40.

1st – Jay Bowe, Kiltealy, Enniscorthy

2nd – Ger and Sadie Murphy, Ballygarret, Gorey

3rd – Tommy Casey, Ennis Road, Limerick

CLASS 12

Three-year-old filly, half-bred.

Sponsored by Shay Power Ltd., Slatequarries.

Prizes: 1st €125; 2nd €60; 3rd €40.

1st – John Kennedy, Tullogher, Mullinavat

2nd – William Carroll, Barntown, Co Wexford

3rd – Gay Parkinson, Roberstown, Naas

CLASS 13

Rose of Iverk, non-thoroughbred 2-year-old filly.

Sponsored by Brannigans off-licence, Castlecomer Road, Kilkenny.

Prizes: 1st Willie Kearns Cup, plus €200; 2nd €100; 3rd €60; 4th €40.

1st – Derry Rothwell, Tinahely, Co Wicklow

2nd – Hurst Show Horses, Lisbellaw, Co. Fermanagh

3rd – Matt Cosgrove, Wellington Bridge, Co Wexford

4th – Margaret Jeffares, Drinagh, Co Wexford

 

Young Horse Championship

Champion €125,

Sponsored by: Tom Kearns, Electrical Contractor,
Mooncoin, Co. Kilkenny.

Jay Bowe, Kiltealy, Enniscorthy
 

Young Horse Championship

Reserve Champion €30

Sponsored by: Tom Kearns, Electrical Contractor,
Mooncoin, Co. Kilkenny.

George Chapman, Gorey, Co Wexford
 
RING 3 RIDING HORSES
All riding horse classes sponsored by Red Mills Feeds, Goresbridge, Co. Kilkenny.
CLASS 14

Hunter 4-year-old and over, to be ridden to carry under 13 stone.

Prizes: 1st €100; 2nd €60; 3rd €40; 4th €30. 5th €25.
6th €25

1st – Willie Ryan, Woodstown, Co Waterford

2nd – Breid Shannon, Murroe, Co Limerick

3rd – Robert Furlong, Springpark, New Ross

4th. – Ger & Sadie Murphy, Ballingarrett, Gorey

5th -Jessica Healy, Knocktopher, Co Kilkenny

6th- Martin Kehoe, Callan, Co Kilkennyh

CLASS 15

Hunter 4-year-old and over, to be ridden to carry over 13 stone.

Prizes: 1st €100; 2nd €60; 3rd €40; 4th €30.

1st – George Chapman, Gorey, Co Wexford

2nd – Tom Busteed, Monkstown, Co Cork

3rd – Alison Holden, Kilmeaden, Co Waterford

4th. – Paddy Cotter, Woodstown, Co Waterford

5th – Marian Brennan

6th – E. Connolly

CLASS 16

Riding Horse Class, 15.2 h.h. and under.

Prizes: 1st €100; 2nd €60; 3rd €40; 4th €30. 5th €25 6th €25

1st – Claire Heary

2nd – Ellen Venton, Kilsheelin, Clonmel

3rd – Breid Shannon, Murroe, Co Limerick

4th. – George Chapman, Gorey, Co Wexford

5th -Mary Aylward

6th – Mairead Quinn, Ashgrove, Mooncoin

CLASS 17

Ridden Hunter Championship

Sponsored by: Bausch & Lomb, Waterford.

Champion: Waterford Glass plus €100;
Reserve: €40.

Champion – Willie Ryan, Woodstown, Co Waterford

Reserve – George Chapman, Glendoran, Gorey

CLASS 18

Working Hunter for Horses and Cobs having not more than five S.J.A.I. points prior to date of show.
The course will consist of 6 to 8 fences. A maximum of two fences only will be at the maximum height of 0.9m and a maximum spread of 0.9m.

Prizes: 1st €100; 2nd €60; 3rd €40; 4th €30. 5th €25. 6th €25

1st – Alison Holden, Adamstown, Kilmeaden

2nd – Aileen Quinn, Cashel, Piltown

3rd – Joan Heary

4th – Mairead Quinn, Ashgrove, Mooncoin

5th – Linsey Abreu-Molloy, Sleepy Hollow, Kilmeaden, Co Waterford

6th -Carol Gee

 
RING 4 PONY CLASSES
Sponsored by: Ronan McCarthy Life & Pensions.
CLASS 19

Pony Brood Mare not exceeding l48 cms.
Pony brood mare 3 years old and over, not exceeding l48 cms, likely to produce child’s pony.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12.

1st – Barossa Pony Stud, Cleariestown, Co Wexford

2nd – Peter Byrne, Kilcoole, Co Wicklow

3rd – Sue Carey Saidi, Granges Road, Kilkenny

CLASS 20

Foals, produce of mares in Class 19.

Prizes: 1st €15; 2nd €7; 3rd €5.

1st – Peter Byrne, Kilcoole, Co Wicklow

2nd –

3rd –

CLASS 21

Pony Youngstock, not exceeding l40 cms. Yearling Colt, Gelding or Filly not exceeding l40 cms likely to make a child’s riding pony.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12.

1st – Barossa Pony Stud, Cleariestown, Co. Wexford

2nd – Paula Fleming-Duggan, Ballymountain, Ferrybank

3rd – Helen Quinn, Cashel, Piltown

CLASS 22

Pony Youngstock, not exceeding l43 cms. 2-year-old Gelding or Filly not exceeding l43 cms.
likely to make a child’s riding pony.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12.

1st – Peter Byrne, Kilcoole, Co Wicklow

2nd – Tricia Molloy, Windgap, Co Kilkenny

3rd – Marie Delaney, Fethard, Co. Tipperary

CLASS 23

Pony Youngstock, not exceeding l45 cms. 3-year-old Gelding or Filly not exceeding 145 cms. likely to make a child’s riding pony.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12.

1st – Mary Carpenter

2nd – Louisa Hanrahan-Daw, Clonea, Carrick-on-Suir

CLASS 24

Pure-bred Welsh Pony reg. Colt, Gelding or Filly under 148 cms.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12; 4th €10; 5th €10; 6th €10.

1st – Louania J Winter, Burncourt, Cahir, Co. Tipperary

2nd – Jane Symes, Ballycullane, New Ross

3rd – Mary Carpenter

4th – Pat Walsh, Motghel, Carrick-on-Suir

CLASS 25

Leading rein for Novice Ponies which have never won first prize in any show ring, ridden by children who have never won first prize with any pony at any show or gymkhana.

Special prizes.

1st – No Result Submitted
2nd –
3rd –
CLASS 26

Leading Rein (Open).

Special Prizes

Sponsored by Glascotts Plumbing & Heating.

1st – No Result Submitted
2nd –
3rd –
  Howley Trophy for champion in ring 4.
With rosettes for champion and reserve champion
No Result Submitted
 
RING 5
CLASS 27

Pony Riding Class for children in Barony of Iverk, ponies l48 cms. and under, ridden by children of 14 years and under.

Sponsored by The Park Inn, Carrick-on-Suir.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12; 4th €10.

1st – Aileen Quinn, Cashel, Piltown

2nd – Lorna Dowley, Graigue House, Carrick-on-Suir

3rd – Eleanor Kent, Ballyrichard, Carrick-on-Suir

4th. – Cathy O’Farrell, Kilmoganny, Co Kilkenny

CLASS 28

Open l28 cms. Riding Class.
For ponies, 4 years old and over, not exceeding l28 cms., suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 13th birthday on 1st January of current year.

Sponsored by The Park Inn, Carrick-on-Suir.

Prizes: 1st €40; 2nd €20; 3rd €12; 4th €10.

1st – Michael Phillips, Fethard, Co Tipperary

2nd – Sally Sweeney, Clogheen, Co. Tipperary

3rd – Eleanor Kent, Ballyrichard, Carrick-on-Suir.

4th. – Sally Sweeney, Clogheen, Co. Tipperary

CLASS 29

Open l38 cms. Riding Class.
For ponies, 4 years old and over, exceeding l28cms, but not exceeding l38 cms. suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 15th birthday on 1st January of current year.

Sponsored by The Park Inn, Carrick-on-Suir.

Prizes: 1st €40; 2nd €30; 3rd €20; 4th €12; 5th €10; 6th €10.

1st – Claire Devlin, Enniskerry, Co Wicklow

2nd – Phillipa Mansergh-Wallace, Greenane House, Co Tipperary

3rd – 253A – Name not submitted

4th. – 253B -Name not submitted

5th. – Michael Morris, Newrath House, Waterford

6th. – Alison Dowley, Three Bridges Houses, Carrick-on-Suir.

CLASS 30

Open l48 cms. Riding Class.
For ponies, 4 years old and over, exceeding l38 cms., but not exceeding l48 cms., suitable for and to be ridden by riders who have not attained their 17th birthday on 1st January of current year.

Sponsored by Tom Reid.

Prizes: 1st €40 plus the Tom Reid Perpetual Cup; 2nd €30;
3rd €20; 4th €12; 5th €10; 6th €10.

1st – Monica Hartley, Tullogher, Co Kilkenny

2nd – Michael Morris, Newrath House, Waterford

3rd – C. Poole

4th – Phillipa Mansergh-Wallace, Greenane House, Co Tipperary

5th -Claire Lonergan, Loughatally, Clonmel

6th – Michael Morris, Newrath House, Waterford

CLASS 31

Novice Ponies, l48 cms. and under, which have never won first prize in show ring.

Sponsored by Grassland Fertilizers, Kilkenny.

Prizes: 1st €40; 2nd €30; 3rd €20; 4th €12; 5th €10; 6th €10.

1st – Aileen Quinn, Cashel, Piltown

2nd – Deirdre Bowler, Bessmount, Enniscorthy

3rd – Michael Morris, Newrath House, Waterford

4th -Claire Molloy, Ballygunnermore, Co Waterford

5th – Cathy O’Farrell, Kilmoganny, Co Kilkenny

6th – Mairead Power, Norwood, Waterford

 

Champion – AIB Cup

Reserve – Rosettes

Champion – Claire Devlin, Enniskerry, Co Wicklow

Reserve – Monica Hartley, Tullogher, Co Kilkenny

 
RING 6 WORKING HUNTERS
Sponsored by Snowcream Ltd., Waterford

Prizes: 1st €50; 2nd €30; 3rd €20; 4th €15; 5th €10; 6th €10.

CLASS 32 Working Hunter Ponies not exceeding 133 cms., to be ridden by children under 14 years.

1st – Deirdre Bowler, Enniscorthy, Co Wexford

2nd – Lorna Dowley, Graigue House, Carrick-on-Suir

3rd – Josephine King

4th – Claire Devlin, Enniskerry, Co Wicklow

5th -Clodagh O’Neill, Dunmore Road, Waterford

6th – Michael Morris, Newrath House, Waterford

CLASS 33 Working Hunter over 133 cms., but not over 143 cms., to be ridden by children under 16 years.

1st – Phillipa Mansergh-Wallace, Greenane House, Co Tipperary

2nd – Michael Morris, Newrath House, Waterford

3rd – C. Poole

4th – Claire Lonergan, Loughnatally, Clonmel

5th -Lorna Dowley, Graigue House, Carrick-on-Suir

6th – Eleanor Kent, Ballyrichard, Carrick-on
– Suir

CLASS 34 Working Hunter Ponies exceeding 143 cms., but under 153 cms., to be ridden by riders under 18 years.

1st – Josephine King, Holy Cross, Co Tipperary

2nd – Hillary McLoughlin, Ballinure, Thurles

3rd – Brian Flynn, Woodstown, Co Waterford

4th – Cathy O’Farrell, Kilmoganny, Co Kilkenny

5th -Deirdre Bowler, Bessmount, Enniscorthy

6th – Susie Power, Dunmore Road, Waterford

 

Champion

Reserve Champion

 
Rosettes for Champion and Reserve Champion – plus Perpetual Trophy presented by: Elite Rosettes & Trophies.